Cytat:
Na uczcie duchowej może nam też zaszumieć w głowie.
  • Archiwum
Prawo
w Polskim Związku Działkowców
[wstecz]

DOKUMENT ANULOWANY
REGULAMIN
POSTĘPOWANIA KOMISJI ROZJEMCZYCH
Polskiego Związku Działkowców
Weryfikacja w świetle ustawy z 13 grudnia 2013 roku o rodzinnych ogrodach działkowych oraz zweryfikowanego statutu PZD
uchwalony w dniu 7 grudnia 2006 roku
Przez Krajową Komisję Rozjemczą PZD
na podstawie § 165 pkt. 3 statutu PZD z dnia 6 kwietnia 2006 r.
ze zmianami wprowadzonymi przez Krajową Komisję Rozjemczą:
Uchwałą nr 1/2007 z dnia 31.01.2007 r.
Uchwałą nr 3/2012 z dnia 21.03.2012 r.
oraz
Uchwałą nr 1/2014 z dnia 14.03.2014 r.

I − PRZEPISY OGÓLNE − (§§ 1 - 7)
II − RODZAJE POSTĘPOWANIA PRZED KOMISJAMI ROZJEMCZYMI
A. Postępowanie mediacyjne − (§§ 8 - 8)

B. Postępowanie rozjemcze − (§§ 9 - 9)
III − SKŁAD ZESPOŁU ORZEKAJĄCEGO − (§§ 10 - 10)
IV − WYŁĄCZENIE KOMISJI LUB CZŁONKA ZESPOŁU ORZEKAJĄCEGO − (§§ 11 - 12)
V − STRONY − (§§ 13 - 13)
VI − POSTĘPOWANIE PRZED KOMISJĄ ROZJEMCZĄ ROD
A. Wszczęcie postępowania − (§§ 14 - 16)

B. Postępowanie Wyjaśniające − (§§ 17 - 23)
C. Orzeczenie − (§§ 24 - 34)
VII − POSTANOWIENIA − (§§ 35 - 36)
VIII − POSTĘPOWANIE PRZED OKRĘGOWĄ KOMISJĄ ROZJEMCZĄ − (§§ 37 - 51)
IX − POSTĘPOWANIE W TRYBIE NADZWYCZAJNYM − (§§ 52 - 61)
X − WZNOWIENIE POSTĘPOWANIA − (§§ 62 - 64)
XI − WYKONANIE ORZECZEŃ − (§§ 65 - 65)
XII − PRZEPISY PRZEJŚCIOWE − (§§ 66 - 66)
XIII − PRZEPISY KOŃCOWE − (§§ 67 - 68)

VIII − POSTĘPOWANIE PRZED OKRĘGOWĄ KOMISJĄ ROZJEMCZĄ

§ 37

  1. Okręgowa komisja rozjemcza powołuje ze swojego grona zespoły orzekające.
  2. Zespół orzekający składa się z co najmniej 3 członków okręgowej komisji, w tym z przewodniczącego lub jego zastępcy.
  3. Przewodniczący okręgowej komisji lub jego zastępca może zarządzić rozpoznanie sprawy w zwiększonym składzie, jeżeli uzna to wskazane ze względu na zawiłość sprawy.
  4. Postanowienie § 10 ust. 4 i 5 niniejszego regulaminu mają odpowiednie zastosowanie.

§ 38

  1. Od orzeczenia komisji rozjemczej ROD przysługuje stronom odwołanie do okręgowej komisji rozjemczej w terminie 14 dni od daty doręczenia orzeczenia z uzasadnieniem.
  2. Odwołanie powinno zawierać:
    1. oznaczenie komisji rozjemczej, do której jest skierowane,
    2. oznaczenie strony wnoszącej odwołanie,
    3. oznaczenie zarzutów stawianych zaskarżonemu orzeczeniu i ich uzasadnienie,
    4. oznaczenie żądania strony,
    5. podpis strony.
  3. Odwołanie sporządzone na piśmie wnosi się za pośrednictwem komisji rozjemczej ROD, która wydała zaskarżone orzeczenie.
  4. Odwołanie uznaje się za skuteczne i podlegające rozpoznaniu przez okręgową komisję rozjemczą, jeżeli zostało skierowane bezpośrednio do okręgowej komisji lub innego organu Związku w terminie 14 dni od daty otrzymania orzeczenia.

§ 39

  1. Przewodniczący komisji rozjemczej ROD po otrzymaniu odwołania od orzeczenia zespołu orzekającego komisji rozjemczej ROD, ustala:
    1. czy odwołanie zostało wniesione w terminie określonym w § 38 ust. 1,
    2. czy nie zawiera braków formalnych.
  2. W razie stwierdzenia braków formalnych, przewodniczący komisji rozjemczej ROD wzywa stronę do ich usunięcia w zakreślonym terminie. Po usunięciu braków formalnych akta sprawy winne być niezwłocznie przesłane do okręgowej komisji rozjemczej.

§ 40

  1. Przewodniczący okręgowej komisji rozjemczej, na posiedzeniu niejawnym, odrzuci odwołanie:
    1. wniesione po upływie terminu określonego w § 38 ust. 1,
    2. zawierające braki, do których usunięcia strona była wezwana przez komisję rozjemczą ogrodu.
  2. Postanowienia § 15 regulaminu postępowania stosuje się odpowiednio.

§ 41

  1. Przewodniczący okręgowej komisji rozjemczej przekazuje akta sprawy do zespołu orzekającego.
  2. Przewodniczący zespołu orzekającego wyznacza termin posiedzenia, na który wzywa strony, pełnomocnika członka Związku, jeżeli został ustanowiony oraz w razie potrzeby świadków. Przepisy § 17 ust. 3-5 stosuje się odpowiednio.
  3. Na posiedzenie okręgowej komisji rozjemczej nie wzywa się w charakterze świadków członków komisji rozjemczej ROD, którzy brali udział w wydaniu zaskarżonego orzeczenia.

§ 42

  1. Posiedzenie okręgowej komisji rozjemczej odbywa się bez względu na niestawiennictwo stron prawidłowo zawiadomionych o jego terminie.
  2. Odwołanie i każde pismo strony nie biorącej udziału w posiedzeniu odczytuje się w całości.

§ 43

  1. Rozpoznanie sprawy rozpoczyna się od sprawozdania wyznaczonego członka zespołu orzekającego, który zwięźle przedstawia stan sprawy ze szczególnym uwzględnieniem podstaw i wniosków zawartych w odwołaniu strony oraz uchybień które należy wziąć pod uwagę z urzędu. Po złożeniu sprawozdania przewodniczący zespołu orzekającego w pierwszej kolejności udziela głosu stronie, która złożyła odwołanie od orzeczenia komisji rozjemczej ROD.
  2. Zespół orzekający okręgowej komisji rozjemczej, w szczególności dokonuje oceny prawidłowości postępowania i orzekania komisji rozjemczej ROD, ustalając między innymi, czy komisja ta:
    1. przy rozpoznawaniu odwołania od uchwały zarządu ROD zachowała formy postępowania określone w rozdziale VI regulaminu postępowania,
    2. ustosunkowała się do zarzutów członka Związku podniesionych w odwołaniu od uchwały zarządu ROD,
    3. dokonała oceny, czy zaskarżona uchwała zarządu ROD jest słuszna, prawidłowa i znajduje uzasadnienie w zebranych w sprawie materiałach, ze szczególnym uwzględnieniem uchybień, które winny być wzięte pod uwagę z urzędu,
    4. dokonała prawidłowości oceny zebranych w sprawie materiałów i czy pozwoliły one na wydanie orzeczenia,
    5. doręczyła stronom orzeczenie z zachowaniem wymogów określonych w § 31 regulaminu postępowania.

§ 44

Okręgowa komisja rozjemcza może z własnej inicjatywy lub na wniosek strony dopuścić i przeprowadzić na posiedzeniu dowody uzupełniające, jakie uzna za niezbędne do wyjaśnienia sprawy lub ponowić niektóre z dowodów, przeprowadzonych przez komisję rozjemczą ROD, jeżeli uzna, że przyczynić się to może w sposób istotny do przyśpieszenia postępowania. Na podstawie tych dowodów okręgowa komisja może dokonać nowych ustaleń, jeżeli nie jest do tego konieczne ponowne przeprowadzenie postępowania w całości lub w znacznej części.

§ 45

  1. Okręgowa Komisja Rozjemcza:
    1. oddala odwołanie i zaskarżone orzeczenie utrzymuje w mocy, jeżeli uzna, że odwołanie nie ma uzasadnionych podstaw, gdyż przez komisję rozjemczą ROD zostały wyjaśnione wszystkie istotne okoliczności faktyczne sprawy, nie naruszono przepisów ustawy o ROD, statutu PZD, regulaminu rodzinnego ogrodu działkowego, Regulaminu Postępowania Komisji Rozjemczych PZD,
    2. uwzględnia odwołanie, uchyla zaskarżone orzeczenie i sprawę przekazuje do ponownego rozpoznania komisji rozjemczej ROD:
      1. jeżeli uzna, że zostały naruszone przez komisję rozjemczą ROD przepisy niniejszego regulaminu,
      2. sprawa nie została dostatecznie wyjaśniona, a materiał dowodowy posiada istotne luki, których nie można było usunąć w postępowaniu odwoławczym,
    3. uwzględnia odwołanie, uchyla zaskarżone orzeczenie komisji rozjemczej ROD i uchyla uchwałę zarządu ROD, jeżeli stwierdzi, że zarząd rodzinnego ogrodu działkowego naruszył, w toku postępowania w sprawie, przepisy ustawy, statutu PZD lub regulamin rodzinnego ogrodu działkowego,
    4. uchyla zaskarżone orzeczenie i umarza postępowanie rozjemcze, jeżeli stwierdzi, że komisja rozjemcza nie jest właściwą do rozpoznania sprawy, gdyż przedmiot sprawy nie podlega właściwości komisji rozjemczych,
    5. umarza postępowanie odwoławcze, jeżeli stwierdzi, że strona cofnęła odwołanie bądź złożyła rezygnację z członkostwa Związku.
  2. Okręgowa komisja może uchylić zaskarżone orzeczenie lub uchwałę zarządu ogrodu i orzec co do istoty sprawy jeżeli stwierdzi, że komisja rozjemcza i zarząd ogrodu naruszyły obowiązujące przepisy, a zebrany materiał dowodowy pozwala na rozstrzygnięcie sprawy.
  3. Okręgowa Komisja Rozjemcza rozpoznaje i orzeka w sprawach odwołań od uchwał okręgowego zarządu (jego prezydium) wydanych na podstawie § 37 ust. 2 statutu PZD, które to uchwały ma prawo uchylać. Orzeczenia są ostateczne. Przysługuje stronom prawo wniesienia podania o złożenie skargi w trybie nadzwyczajnym na zasadzie § 162 statutu PZD.

§ 46

W razie cofnięcia przez stronę odwołania i umorzenia postępowania, orzeczenie komisji rozjemczej ROD staje się prawomocne.

§ 47

W wyjątkowych przypadkach, w szczególności gdy za tym przemawiają względy celowości okręgowa komisja rozjemcza może - po uchyleniu zaskarżonego orzeczenia - przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia i rozstrzygnięcia komisji rozjemczej innego ogrodu.

§ 48

Wskazania co do dalszego postępowania, wyrażone w uzasadnieniu orzeczenia okręgowej komisji rozjemczej wiążą komisję, której przekazano sprawę do ponownego rozpatrzenia.

§ 49

Okręgowa komisja rozjemcza, w razie dostrzeżenia przy rozstrzyganiu środków odwoławczych naruszenia przepisów ustawy, statutu, regulaminu rodzinnego ogrodu działkowego lub regulaminu postępowania, niezależnie od uprawnień służących jej z mocy przepisów o orzekaniu, stwierdza je osobnym pismem skierowanym do właściwej komisji rozjemczej ROD lub do zarządu rodzinnego ogrodu działkowego w zależności od tego, kto je popełnił. O naruszeniu przepisów przez zarząd rodzinnego ogrodu działkowego okręgowa komisja zawiadamia ponadto Prezydium właściwego okręgowego zarządu PZD.

§ 50

W sprawach nieuregulowanych w niniejszym rozdziale stosuje się do postępowania przed okręgową komisją, odpowiednio przepisy regulaminu o postępowaniu przed komisją rozjemczą ROD.

§ 51

  1. Orzeczenia okręgowej komisji rozjemczej rozstrzygające sprawę merytorycznie kończą postępowanie w sprawie, oznacza to, że są prawomocne i nie podlegają zaskarżeniu w toku instancji z zastrzeżeniem ust. 3.
  2. Okręgowa komisja rozjemcza zwraca akta sprawy komisji rozjemczej ROD wraz z orzeczeniem okręgowej komisji rozjemczej.
  3. Strona zainteresowana może złożyć podanie o wniesienie skargi w trybie nadzwyczajnym na prawomocne orzeczenie okręgowej komisji rozjemczej, stosując zasady określone w § 53 regulaminu postępowania.
[wstecz]
Jest wiosna,
do lata jeszcze:
2 m-ce i 2 dni.
dzień 110/256
Baran
piątek
19
kwiecień
2024
Adolf, Tymon, Włodzimierz, Konrad, Leon, Leonia, Tytus
•••
wsch. Słońca: 05:25
zach. Słońca: 19:40
dług. dnia: 14:15
do najdłuższego dnia:
2:34
dzień jest dłuższy od najkrótszego dnia w roku
o: 6:29
•••
Urodziny obchodzi:
brak danych
•••
Kalendarium:
brak danych
•••
W Internecie jest już 90 Rodzinnych Ogrodów Działkowych PZD
•••
22 - Okręgowych Zarządów PZD w necie•••
2 - Kolegia Prezesów ROD
•••
4 - linków
do Innych stron

•••
| Strona główna| Prawo w PZD| Archiwum| Zarząd ROD| Walne zebranie| Galeria| Kronika| Ciekawostki| Księga Gości| Kontakt|
webmaster  • Copyright © 2005 - 2024 by Zarząd ROD CZARNY STAW Wólka Wiciejowska