Cytat:
Jestem wierny zasadzie, że kiedy jesteśmy o czymś przekonani, naszym obowiązkiem jest dążyć do tego nawet wbrew instynktownemu strachowi.
  • Archiwum
Prawo
w Polskim Związku Działkowców
[wstecz]

DOKUMENT ANULOWANY
STATUT
Polskiego Związku Działkowców

Weryfikacja w świetle ustawy z 13 grudnia 2013 roku o rodzinnych ogrodach działkowych
uchwalony przez VII Krajowy Zjazd Delegatów PZD w dniu 6 kwietnia 2006 r.
ze zmianami wprowadzonymi przez VIII Krajowy Zjazd Delegatów PZD w dniu 9.12.2007 r. oraz IX Krajowy Zjazd Delegatów PZD w dniu 17.12.2011 r.

Rozdział I − Postanowienia ogólne (§§ 1 ÷ 5)
Rozdział II − Cele i zadania PZD (§§ 6 ÷ 7)
Rozdział III − Członkowie PZD - Prawa i obowiązki - Rodzaje członkostwa (§§ 8 ÷ 10)
Rozdział III − Członkowie zwyczajni (§§ 11 ÷ 15)
Rozdział III − Członkowie wspierający (§§ 16 ÷ 20)
Rozdział III − Tytuły honorowe, odznaczenia i wyróżnienia (§§ 21 ÷ 22)
Rozdział III − Kary porządkowe (§§ 23 ÷ 28)
Rozdział III − Ustanie członkostwa (§§ 29 ÷ 38)
Rozdział IV − Struktura i organy PZD (§§ 39 ÷ 40)
Rozdział V − Zasady organizacyjne PZD (§§ 41 ÷ 58)
Rozdział VI − Rodzinny ogród działkowy - Zasady ogólne (§§ 59 ÷ 66)
Rozdział VI − Zasady przydziału działek w rodzinnych ogrodach działkowych (§§ 67 ÷ 73)
Rozdział VI − Walne zebranie (§§ 74 ÷ 87)
Rozdział VI − Zarząd ROD (§§ 88 ÷ 93)
Rozdział VI − Komisja rewizyjna ROD (§§ 94 ÷ 98)
Rozdział VI − Komisja rozjemcza ROD (§§ 99 ÷ 107)
Rozdział VII − Jednostka terenowa PZD - Zasady ogólne (§§ 108 ÷ 109)
Rozdział VII − Okręgowy Zjazd Delegatów (§§ 110 ÷ 118)
Rozdział VII − Okręgowy Zarząd (§§ 119 ÷ 126)
Rozdział VII − Okręgowa Komisja Rewizyjna (§§ 127 ÷ 131)
Rozdział VII − Okręgowa Komisja Rozjemcza (§§ 132 ÷ 137)
Rozdział VIII − Jednostka krajowa PZD - Zasady ogólne (§§ 138 ÷ 138)
Rozdział VIII − Krajowy Zjazd Delegatów (§§ 139 ÷ 146)
Rozdział VIII − Krajowa Rada (§§ 147 ÷ 152)
Rozdział VIII − Krajowa Komisja Rewizyjna (§§ 153 ÷ 157)
Rozdział VIII − Krajowa Komisja Rozjemcza (§§ 158 ÷ 165)
Rozdział IX − Majątek i Fundusze PZD (§§ 166 ÷ 177)
Rozdział X − Rejestry w PZD (§§ 178 ÷ 184)
Rozdział XI − Postanowienia przejściowe i końcowe (§§ 185 ÷ 189)

Rozdział III
Ustanie członkostwa

§ 29

  1. Członkostwo w PZD ustaje na skutek:
    1. wygaśnięcia,
    2. (utracił moc) skreślenia,
    3. pozbawienia.
  2. (utracił moc) Wraz z ustaniem członkostwa zwyczajnego wygasa prawo użytkowania działki w ROD.

§ 30

  1. Członkostwo w PZD wygasa w razie:
    1. śmierci członka PZD,
    2. zrzeczenia się na piśmie członkostwa w PZD,
    3. nieużytkowania lub niezagospodarowania działki w ROD w ciągu 9 miesięcy od jej przydzielenia,
    4. likwidacji ROD, jeżeli członek PZD odmówi przyjęcia w użytkowanie działki zastępczej zaproponowanej przez właściwy organ PZD,
    5. nie wywiązywania się przez członka wspierającego z zadeklarowanej formy wsparcia przez okres co najmniej jednego roku.
  2. Wygaśnięcie członkostwa w PZD stwierdza:
    1. zarząd ROD - w przypadkach określonych w ust. 1 pkt 1 i 2,
    2. organ przydzielający działkę albo prezydium okręgowego zarządu z własnej inicjatywy - w przypadkach określonych w ust. 1 pkt 3,
    3. prezydium okręgowego zarządu - w przypadkach określonych w ust. 1 pkt 4,
    4. organ nadający członkostwo wspierające - w przypadkach określonych w ust. 1 pkt 5.
  3. Odpis uchwały, o której mowa w ust. 2 pkt 2 i 3, wraz z uzasadnieniem i pouczeniem o prawie i terminie złożenia odwołania doręcza się członkowi zwyczajnemu za pokwitowaniem lub przesyła listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.
  4. Członkowi zwyczajnemu przysługuje prawo odwołania się od uchwały, o której mowa w ust. 3, do organu wyższego stopnia w terminie 14 dni od daty otrzymania uchwały. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem organu, który podjął uchwałę, który w ciągu 7 dni przesyła do organu wyższego stopnia odwołanie wraz z dokumentacją uzasadniającą podjęcie uchwały.

§ 31 (utracił moc)

  1. W razie wygaśnięcia członkostwa zwyczajnego z przyczyn określonych w § 30 ust.1 pkt 2 pierwszeństwo w nadaniu członkostwa zwyczajnego i przydziale działki ma współmałżonek nie będący członkiem PZD, a w dalszej kolejności osoba bliska wskazana jako następca oraz pozostałe osoby bliskie.
  2. Jeżeli o członkostwo zwyczajne i przydział działki ubiega się więcej niż jedna osoba bliska - wybór należy do zarządu ROD.
  3. Jeżeli żadna z osób, określonych w ust. 1, nie złoży odpowiedniego wniosku w terminie 3 miesięcy od zrzeczenia się członkostwa zwyczajnego, albo nie odpowiada warunkom określonym w § 9, zarząd ROD nadaje członkostwo i przydziela działkę osobie z listy oczekujących.

§ 32 (utracił moc)

W przypadku zrzeczenia się członkostwa zwyczajnego zarząd ROD nie jest związany warunkami zrzeczenia, chyba że chodzi o osobę bliską.

§ 33 (utracił moc)

  1. W razie rozwiązania przez rozwód małżeństwa członków zwyczajnych zarząd ROD decyduje - według zasad określonych w niniejszym statucie - któremu z rozwiedzionych małżonków przysługiwać będzie prawo użytkowania działki.
  2. W razie rozwiązania przez rozwód małżeństwa członków zwyczajnych, pierwszeństwo do dalszego użytkowania działki ma ten z rozwiedzionych małżonków, którego wskażą sami zainteresowani we wspólnym pisemnym oświadczeniu.
  3. W razie braku oświadczenia, o którym mowa w ust. 2, pierwszeństwo do dalszego użytkowania działki ma ten z rozwiedzionych małżonków, któremu sąd powierzył opiekę nad dziećmi lub faktycznie tę opiekę sprawuje.
  4. Jeżeli żaden z rozwiedzionych małżonków nie ma dzieci albo oboje mają dzieci na wychowaniu, zarząd ROD decyduje, któremu z nich przysługiwać będzie prawo użytkowania działki, biorąc pod uwagę dotychczasowe zainteresowanie działką, udział w jej uprawie oraz warunki materialne.

§ 34 (utracił moc)

  1. Każdy z rozwiedzionych małżonków, będący członkiem zwyczajnym, ma obowiązek zgłosić pisemnie do zarządu ROD fakt rozwiązania małżeństwa przez rozwód w terminie 3 miesięcy od daty uprawomocnienia się wyroku rozwodowego.
  2. Po otrzymaniu zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1, zarząd ROD pozostawia prawo użytkowania działki temu z małżonków, który spełnia wymogi określone w § 33 ust. 2 lub 3, a drugiego małżonka skreśla z listy członków zwyczajnych i stwierdza wygaśnięcie prawa użytkowania działki.

§ 35 (utracił moc)

  1. Decyzję o skreśleniu z listy członków PZD zarząd ROD podejmuje w formie uchwały, której odpis wraz z uzasadnieniem i pouczeniem o prawie i terminie złożenia odwołania doręcza się zainteresowanemu za pokwitowaniem lub przesyła listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.
  2. Od uchwały o skreśleniu z listy członków PZD przysługuje odwołanie do prezydium okręgowego zarządu w terminie 14 dni od daty otrzymania uchwały. Odwołanie składa się za pośrednictwem zarządu ROD, który w ciągu 7 dni przesyła odwołanie do prezydium okręgowego zarządu wraz z dokumentacją uzasadniającą podjęcie uchwały.

§ 36

  1. Pozbawienie członkostwa zwyczajnego może nastąpić w razie rażącego naruszenia przepisów ustawy, postanowień statutu, regulaminu ROD, zasad współżycia społecznego oraz działania na szkodę PZD.
  2. Za rażące naruszenie, o którym mowa w ust. 1, uważa się w szczególności zamieszkiwanie lub prowadzenie działalności gospodarczej na terenie działki, wynajem działki i altany, samowolne rozporządzenie prawem do działki, dopuszczenie się samowoli budowlanej, udowodnioną kradzież dokonaną na szkodę innego użytkownika działki lub PZD, a także uporczywe i długotrwałe uchylanie się od uiszczania składki członkowskiej i innych należnych opłat.
  3. Postanowienie § 25 stosuje się odpowiednio.

§ 37

  1. Pozbawienie członkostwa zwyczajnego następuje w drodze uchwały zarządu ROD.
  2. W uzasadnionych przypadkach uchwałę o pozbawieniu członkostwa zwyczajnego może podjąć organ wyższego stopnia (jego prezydium)
  3. Odpis uchwały, o której mowa w ust. 1 i 2, wraz z uzasadnieniem i pouczeniem o prawie i terminie złożenia odwołania doręcza się członkowi zwyczajnemu za pokwitowaniem lub przesyła listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

§ 38

  1. Członkowi zwyczajnemu przysługuje prawo odwołania się od uchwały, o której mowa w § 37 ust. 1, do komisji rozjemczej ROD w terminie 14 dni od daty otrzymania uchwały. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem organu, który podjął uchwałę, który w ciągu 7 dni przesyła do komisji rozjemczej ROD odwołanie wraz z dokumentacją uzasadniającą podjęcie uchwały.
  2. Od uchwały o pozbawieniu członkostwa zwyczajnego w związku z pełnioną funkcją w organach PZD przysługuje odwołanie do właściwego organu wyższego stopnia nad organem wydającym uchwałę w ciągu 14 dni od daty otrzymania uchwały.
  3. Od uchwały o pozbawieniu członkostwa zwyczajnego, wydanej na podstawie § 37 ust.2, przysługuje odwołanie do właściwej komisji rozjemczej tego samego stopnia co organu wydającego uchwałę - w ciągu 14 dni od daty otrzymania uchwały
  4. Wniesienie odwołania w terminie i trybie, określonym w ust. 1 i 2, wstrzymuje wykonanie zaskarżonej uchwały.
[wstecz]
Jest wiosna,
do lata jeszcze:
1 m-c i 26 dni.
dzień 116/250
Byk
czwartek
25
kwiecień
2024
Marek, Jarosław
•••
wsch. Słońca: 05:13
zach. Słońca: 19:50
dług. dnia: 14:38
do najdłuższego dnia:
2:11
dzień jest dłuższy od najkrótszego dnia w roku
o: 6:52
•••
Urodziny obchodzi:
Rajmund.K i Paweł.W
•••
Kalendarium:
brak danych
•••
W Internecie jest już 90 Rodzinnych Ogrodów Działkowych PZD
•••
22 - Okręgowych Zarządów PZD w necie•••
2 - Kolegia Prezesów ROD
•••
4 - linków
do Innych stron

•••
| Strona główna| Prawo w PZD| Archiwum| Zarząd ROD| Walne zebranie| Galeria| Kronika| Ciekawostki| Księga Gości| Kontakt|
webmaster  • Copyright © 2005 - 2024 by Zarząd ROD CZARNY STAW Wólka Wiciejowska