Cytat:
Życie to coś więcej niż gonitwa odbywająca się w coraz szybszym tempie.
  • Prawo w PZD
Prawo
w Polskim Związku Działkowców
[wstecz]

UCHWAŁA Nr 38/2010
Prezydium Krajowej Rady
Polskiego Związku Działkowców
z dnia 25 marca 2010 r.

w sprawie zamieszkiwania i zameldowania na działkach w ROD

Prezydium Krajowej Rady Polskiego Związku Działkowców, działając na podstawie upoważnienia zawartego w § 1 pkt. b Uchwały Nr 5/XIV/2010 Krajowej Rady PZD z dnia 17 lutego w sprawie wytycznych dotyczących ponadnormatywnego budownictwa, zamieszkiwania i zameldowania na działkach w ROD oraz zasad przydziału działek, postanawia:

Zamieszkiwanie na działkach w ROD

§ 1

1. Artykuł 13 ust. 4 ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych wyłącza z przeznaczenia działki funkcję mieszkaniową, a więc zamieszkiwanie na działce w ROD jest sprzeczne z ustawą o ROD. Zgodnie z ww. artykułem ustawy o ROD „Działka w rodzinnym ogrodzie działkowym przeznaczona jest do zaspokajania potrzeb użytkownika i jego rodziny w zakresie wypoczynku i rekreacji oraz prowadzenia upraw ogrodniczych, z wyłączeniem potrzeb mieszkaniowych i wykonywania działalności gospodarczej”.

2. Statut PZD w § 36 ust. 2 uznaje zamieszkiwanie na działce w ROD za rażące naruszenie prawa, ponieważ członek Związku, zgodnie z § 15 ust. 2 statutu PZD, nie ma prawa zmieniać przeznaczenia działki, a z tego przeznaczenia ustawa o ROD wykluczyła funkcję mieszkaniową.

3. Przez zamieszkiwanie, zgodnie z § 12 ust. 2 regulaminu ROD, rozumie się długotrwałe przebywanie z zamiarem skupienia i realizacji swoich spraw życiowych.

4. Cykliczne, okresowe przebywanie w altanie w celach wypoczynkowych nie jest zamieszkiwaniem w rozumieniu cyt. w ust. 3 przepisu regulaminu ROD.

5. Działki i rodzinne ogrody działkowe nie są przystosowane do wypełniania funkcji mieszkalnej, a zamieszkiwanie grozi zniszczeniem infrastruktury technicznej ROD oraz zagraża ekosystemowi ogrodu.

§ 2

1. Członek Związku ponosi odpowiedzialność statutową za zamieszkiwanie na działce w ROD zarówno przez siebie, jak i przez członków rodziny lub osoby trzecie.

2. Zarząd ROD winien reagować na każde stwierdzenie zamieszkiwania na działce wzywając (na piśmie) członka Związku do przestrzegania prawa w tym zakresie i informując, że zamieszkiwanie stanowi rażące naruszenie prawa w świetle § 36 ust. 2 statutu PZD i w konsekwencji może on zostać pozbawiony członkostwa w PZD i prawa użytkowania działki.

§ 3

1. Zarząd ROD, po stwierdzeniu faktu zamieszkiwania w altanie na działce w ROD z przyczyn społecznych (ubóstwo, bezdomność) winien zgłosić ten przypadek do gminy oraz miejscowego ośrodka pomocy społecznej w celu zapewnienia przez te instytucje właściwego miejsca pobytu dla zamieszkujących w ROD.

2. W przypadku stwierdzenia zamieszkiwania w altanie na działce z innych przyczyn, niż określone w ust. 1, zarząd ROD winien zastosować sankcje statutowe do pozbawienia członkostwa i prawa użytkowania działki włącznie i dążyć, także na drodze sądowej, do wydania działki.

§ 4

Procedury określone w § 3 nie mają zastosowania do ogrodów zamieszkałych. W tych przypadkach właściwy okręgowy zarząd PZD przedstawi Prezydium Krajowej Rady PZD propozycje rozwiązania sprawy zgodnie z ustawą o ROD.

§ 5

1. W przypadku stwierdzenia zamieszkiwania w altanie osób trzecich (obcych) zarząd ROD winien niezwłocznie zawiadomić o tym członka Związku - użytkownika tej działki.

2. Jeżeli osoby zamieszkujące czynią to bez zgody użytkownika działki, zarząd ROD winien pouczyć członka Związku, że jego obowiązkiem jest zawiadomienie o tym policji, a także domaganie się - włącznie z drogą sądową - wydania działki przez osoby nieuprawnione.

3. W przypadku niezastosowania się członka Związku do pouczeń zarządu określonych w ust. 1 i 2, zarząd podejmuje w stosunku do użytkownika działki działania statutowe do pozbawienia członkostwa w PZD i prawa użytkowania działki włącznie.

4. Po uprawomocnieniu się uchwały o pozbawieniu członkostwa i prawa użytkowania działki, o której mowa w ust. 3, zarząd ROD występuje do zamieszkujących w altanie na piśmie o natychmiastowe wydanie działki i opuszczenie altany. W przypadku nie zastosowania się do wezwania, zarząd występuje do sądu przeciwko zajmującym działkę o jej wydanie w celu odzyskania władztwa nad terenem zajętym przez osoby nieuprawnione.

Zameldowanie na działce w ROD

§ 6

1. Zameldowanie, zgodnie z wyrokiem Sadu Najwyższego dokonującego interpretacji ustawy o ewidencji ludności, jest urzędowym potwierdzeniem miejsca pobytu nierodzącym żadnych skutków prawnych w stosunku do miejsca pobytu.

2. Miejsce pobytu, które skutkuje obowiązkiem zameldowania, musi spełniać wymogi określone dla celów mieszkalnych. Nie można zameldować osób w miejscach, które nie mają funkcji mieszkalnych, np. lokale użytkowe, biura, dworce kolejowe. Takiej funkcji nie mają też altany na działkach w ROD, bo tę funkcję w sposób jednoznaczny wyklucza art. 13 ust. 4 ustawy o ROD.

§ 7

Do zameldowania niezbędny jest adres, numer domu i lokalu. Działka, a tym bardziej altana nie może uzyskać takiego adresu, bowiem nie jest wyodrębniona ani geodezyjnie, ani architektonicznie z ROD. Adres posiada wyłącznie ROD jako całość, a numer działki nie jest jej wyodrębnieniem w rozumieniu ustawy o ewidencji ludności.

§ 8

1. Wykonując postanowienia ustawy o ROD (art. 42 ust. 2) okręgowe zarządy zawiadomiły na piśmie wszystkie właściwe terytorialnie gminy o istniejących na ich terenie rodzinnych ogrodach działkowych.

2. Decyzję o zameldowaniu podejmuje wójt, burmistrz lub prezydent miasta, dlatego też, mimo że do zameldowania nie jest wymagana zgoda (użytkownika, użytkownika wieczystego, jakim jest PZD), okręgowe zarządy PZD powiadomią gminy, że zgodnie z ustawą o ROD nie jest dopuszczalne zameldowanie na terenie ROD, bowiem działki nie wypełniają funkcji mieszkalnej, a altany nie są budynkami mieszkalnymi w rozumieniu prawa budowlanego i ustawy o ewidencji ludności. Z tych przyczyn zameldowanie w altanie na działce w ROD, mimo stałego przebywania, nie jest prawnie dopuszczalne.

§ 9

1. W przypadku powzięcia wiadomości o rozpoczęciu procedury urzędowego potwierdzenia stałego pobytu na działce w ROD, zarząd ROD winien niezwłocznie powiadomić gminę o niedopuszczalności zameldowania.

2. W przypadku wydania decyzji o zameldowaniu zarząd ROD winien, w porozumieniu z okręgowym zarządem, wszcząć procedurę odwoławczą od tej decyzji.

§ 10

1. Wszczęcie przez działkowca procedury w celu uzyskania zameldowania na terenie ROD, a także uzyskanie tego zameldowania, jest konsekwencją stałego zamieszkiwania na działce, a więc jest rażącym naruszeniem prawa - ustawy o ROD i statutu PZD.

2. Każdy członek Związku jest obowiązany przestrzegać prawa związkowego, do czego zobowiązał się podpisując deklarację członkowską. Poprzez nadanie członkostwa Związku i prawa użytkowania działki działkowiec zawarł z PZD umowę, której obie strony zobowiązane są przestrzegać.

3. Rażące naruszenie prawa związkowego i ustawy o ROD jest jednocześnie rażącym naruszeniem przez działkowca warunków umowy.

4. Rażące naruszenie prawa związkowego i nie zastosowanie się do warunków zawartej ze Związkiem umowy, zgodnie z § 36 ust. 2 statutu PZD, winno skutkować pozbawieniem członkostwa w PZD i prawa użytkowania działki.

§ 11

W calu zapobiegania zamieszkiwaniu i zameldowaniu na działkach w ROD, zarząd jest obowiązany:

1. skierować każdego ubiegającego się o przydział działki, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami związkowymi, na szkolenie organizowane przez okręgowy zarząd PZD,

2. wyposażyć (nieodpłatnie) każdego nowego członka Związku w książkę Prawo w PZD,

3. poinformować każdego ubiegającego się o przydział działki, że zamieszkanie i próba zameldowania się na działce stanowią rażące naruszenie prawa i są podstawą do pozbawienia członkostwa w PZD i prawa użytkowania działki,

4. odmówić przydziału działki i przyjęcia w poczet PZD, jeżeli ubiegający się o przydział nie ma stałego miejsca pobytu, a także w sytuacji, gdy znane zarządowi ROD okoliczności wskazują na inny cel korzystania z działki, niż określony ustawą o ROD i statutem PZD,

5. dokonywać corocznie przeglądu zagospodarowania i wykorzystywania działek w ROD. Wyniki przeglądu w postaci protokołu komisji powołanej do jego dokonania przez zarząd ROD, winny być przedstawione na posiedzeniu zarządu. W oparciu o wyniki przeglądu zarząd podejmuje działania statutowe w stosunku do członków PZD naruszających prawo,

6. w przypadku stwierdzenia naruszeń prawa, o których mowa w rozdziale I, II i III, zarząd ROD zawiadamia o tym okręgowy zarząd PZD,

7. zobowiązać gospodarza (gospodarzy) do stałego monitorowania stanu zagospodarowania i wykorzystywania działek w ROD,

8. dokonując podziału obowiązków pomiędzy członków zarządu, sprawy budownictwa ponadnormatywnego, zamieszkiwania i zameldowania na działkach przydzielić wiceprezesowi zarządu ROD.

§ 12

Zarządy ROD są obowiązane powiadamiać na piśmie okręgowy zarząd o każdym postępowaniu administracyjnym lub sądowym dotyczącym ponadnormatywnego budownictwa, zamieszkiwania i zameldowania na działce, a także o postępowaniu dotyczącym wydania działki od byłego członka Związku lub osoby nieuprawnionej.

§ 13

1. Okręgowe zarządy PZD udzielą zarządom ROD wszelkiej pomocy organizacyjnej i prawnej w celu egzekwowania przestrzegania prawa w ROD.

2. Okręgowe zarządy PZD udzielą pomocy prawnej zarządom ROD w celu:

1). usuwania z ROD osób korzystających z działek bez tytułu prawnego,

2). wydania działki przez osoby pozbawione członkostwa i prawa użytkowania działki,

3). doprowadzenia altany do wymiarów zgodnych z prawem budowlanym i regulaminem ROD,

4). wydania działki, przez pozbawionego członkostwa w PZD i prawa jej użytkowania, zagospodarowanej zgodnie z prawem - bez samowoli budowlanej lub altany wybudowanej sprzecznie z postanowieniami regulaminu ROD.

3. Okręgowe zarządy przejmą od zarządu ROD prowadzenie postępowania administracyjnego lub sądowego w każdej sytuacji, w której zarząd ROD nie jest w stanie podołać wymogom takiego postępowania.

WICEPREZES: /-/ Antoni KOSTRZEWA
PREZES: /-/ Eugeniusz KONDRACKI

Warszawa, dnia 25 marca 2010 r.

[wstecz]
Jest wiosna,
do lata jeszcze:
1 m-c i 27 dni.
dzień 114/252
Byk
środa
24
kwiecień
2024
Aleksy, Horacy, Horacja, Grzegorz, Aleksander, Fidelis, Bona, Jerzy
Dzień Solidarności Młodzieży
•••
wsch. Słońca: 05:15
zach. Słońca: 19:48
dług. dnia: 14:34
do najdłuższego dnia:
2:15
dzień jest dłuższy od najkrótszego dnia w roku
o: 6:49
•••
Urodziny obchodzi:
brak danych
•••
Kalendarium:
brak danych
•••
W Internecie jest już 90 Rodzinnych Ogrodów Działkowych PZD
•••
22 - Okręgowych Zarządów PZD w necie•••
2 - Kolegia Prezesów ROD
•••
4 - linków
do Innych stron

•••
| Strona główna| Prawo w PZD| Archiwum| Zarząd ROD| Walne zebranie| Galeria| Kronika| Ciekawostki| Księga Gości| Kontakt|
webmaster  • Copyright © 2005 - 2024 by Zarząd ROD CZARNY STAW Wólka Wiciejowska