Takie rozwiązanie jest niemożliwe, ze względu na specjalną procedurę oraz wymogi, które stawia ustawa o rodzinnych ogrodach działkowych z 13 grudnia 2013 r. wobec zebrania wszystkich działkowców ogrodu w celu przeprowadzenia głosowania w sprawie wyboru stowarzyszenia ogrodowego, które będzie prowadziło ROD. Głównym wymogiem określonym w art. 69 ustawy jest wcześniejsze i odpowiednie powiadomienie działkowców o terminie zebrania (list polecony lub przesyłka nadana pocztą kurierską wysłane, co najmniej na 2 tygodnie przed terminem zebrania).
Odpowiedni sposób zawiadomienia jest bardzo ważny, gdyż w przypadku podjęcia uchwały o wyborze nowego stowarzyszenia prowadzącego rod – procedura przygotowania, zwołania i przeprowadzenia zebrania będzie oceniana przez sąd rejestrowy, który w przypadku stwierdzenia uchybień może odmówić zarejestrowania nowego stowarzyszenia ogrodowego.
Nadmienić także trzeba, że liczba osób uprawnionych do wzięcia udziału w obu zebraniach może być zupełnie różna, ponieważ w walnym zebraniu sprawozdawczym biorą udział jedynie członkowie PZD, natomiast w zebraniu wszystkich działkowców biorą udział wszystkie osoby, które mają ustalone prawo do działki w danym ogrodzie, bez względu na to czy są członkami PZD czy nie. Nieuwzględnienie osób uprawnionych do wzięcia udziału w takim zebraniu również stanowiłoby uchybienie wobec procedury określonej w ustawie o rod.
Podsumowując, zatem – nie ma prawnej możliwości ażeby walne zebranie sprawozdawcze podjęło decyzję w sprawie wyboru stowarzyszenia prowadzącego ogród działkowy. Ze względu na uwarunkowania ustawy – taka uchwała, nawet gdyby była podjęta, będzie nieważna.