W myśl art. 72 ust. 1 ustawy o ROD, II termin zebrania, o którym mowa, powinien odbyć się nie później niż 2 miesiące od dnia I terminu. Przepis ten nie wprowadza natomiast żadnych ograniczeń, co do minimalnego odstępu między I a II terminem. Oznacza to, że zebranie w II terminie może odbyć się w tym samym dniu, co termin I.
Należy jednak zachować pomiędzy nimi określoną przerwę, niezbędną do przygotowania drugiej listy obecności i ponownego wylegitymowania wszystkich zebranych. Jest to niezbędne z uwagi na konieczność udokumentowania i sprawdzenia, czy zebranie spełnia ustawowe wymogi, co do kworum oraz liczby oddanych głosów. Na II terminie ilości te ulegają, bowiem odpowiedniemu zmniejszeniu w stosunku do wymogów dotyczących I terminu (do podjęcia uchwały w I terminie niezbędna jest bezwzględna większość głosów w obecności, co najmniej połowy wszystkich działkowców z danego ROD, zaś w II terminie – 2/3 głosów w obecności, co najmniej 3/10 wszystkich działkowców z danego ROD; w tym miejscu warto przypomnieć, że małżonkowie tytułujący się wspólnie prawem do działki mają na tym zebraniu dwa osobne głosy).
Wydaje się, że minimalna ilość czasu niezbędna do wykonania formalności przed II terminem to 0,5 godziny, więc przerwa pomiędzy I a II terminem powinna wynosić właśnie, co najmniej tyle. Każdy jednak z zarządów ROD powinien dostosować długość przerwy pomiędzy terminami do ilości działkowców w ogrodzie, ponieważ w dużych ogrodach podpisanie listy obecności i sprawdzenie dowodów osobistych zebranych może trwać stosunkowo dłużej.