Cytat:
Panie zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji.
  • Prawo w PZD
Prawo
w Polskim Związku Działkowców
[wstecz]

UCHWAŁA Nr 1/2014
Krajowej Komisji Rozjemczej
Polskiego Związku Działkowców
z dnia 14 marca 2014 roku

w sprawie interpretacji postanowień Regulaminu Postępowania Komisji Rozjemczych Polskiego Związku Działkowców w świetle zapisów ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych oraz zweryfikowanego Statutu PZD

W związku z wejściem w życie w dniu 19 stycznia 2014r. ustawy z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych, oraz interpretacji Statutu PZD dokonanego przez Krajową Radę Polskiego Związku Działkowców uchwałą Nr 1/XVII/2014 Krajowa Komisja Rozjemcza Polskiego Związku Działkowców uznała za konieczne przeprowadzić analizę zapisów Regulaminu Postępowania Komisji Rozjemczych PZD w kontekście ich zgodności z nową ustawą o ROD oraz zapisami Statutu PZD, interpretacji, która będzie wiążąca dla organów rozjemczych PZD do czasu uchwalenia nowego Regulaminu Postępowania Komisji Rozjemczych PZD.

W wyniku przeprowadzonej analizy należy uznać za zasadne, iż sprzeczność z nową ustawą oraz zinterpretowanym Statutem PZD zachodzi w szczególności w zakresie przepisów regulujących takie kwestie jak: zagadnienie prawa do działki w powiązaniu z członkostwem w PZD.

Z powyższych względów, działając na podstawie § 165 pkt 3 Statutu PZD, Krajowa Komisja Rozjemcza PZD stwierdza:

§ 1

Z dniem 14 marca 2014 r. w Regulaminie Postępowania Komisji Rozjemczych Polskiego Związku Działkowców:

1. § 2 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Podstawę postępowania komisji rozjemczych stanowią przepisy:

1) ustawy z dnia 13 grudnia 2013 roku o rodzinnych ogrodach działkowych (Dz. U. z 2014 r. poz. 40), zwana dalej „ustawą”,

2) statutu Polskiego Związku Działkowców z dnia 6 kwietnia 2006 r. ze zmianami wprowadzonymi przez VIII i IX Zjazd Delegatów PZD, zweryfikowany w świetle ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych, zwanego dalej „statutem”,

3) regulaminu rodzinnego ogrodu działkowego, zwanego dalej „regulaminem”,

4) regulaminu postępowania komisji rozjemczych, zwanego dalej „regulaminem postępowania.”


2. § 8 ust. 16 otrzymuje brzmienie:
„16. Udział członków komisji rozjemczej w zespole mediacyjnym nie stanowi podstawy do ich wyłączenia z zespołu orzekającego, rozpatrującego odwołanie od uchwały zarządu ogrodu, nakładającej na stronę ugody karę porządkową lub pozbawiającej członkostwa Związku.”

3. § 9 ust. 1 otrzymuje brzmienie:
„1. Komisje rozjemcze rozpoznają i rozstrzygają odwołania zwyczajnych członków Związku od uchwał zarządu ogrodu, nakładających kary porządkowe przewidziane w § 23 statutu PZD oraz odwołania od uchwał zarządu ogrodu o pozbawieniu członkostwa Związku, podjętych na podstawie § 36 statutu PZD.”

4. § 16 ust. 5 otrzymuje brzmienie:
„5. Jeżeli sprawa nie podlega kompetencji komisji rozjemczej ogrodu przewodniczący komisji lub jego zastępca kieruje sprawę do zespołu orzekającego do załatwienia w trybie § 36 ust. 1 pkt 4 niniejszego regulaminu.”

5. § 29 ust. 4 pkt 2 otrzymuje brzmienie:
„2). wymienienie zespołu orzekającego w tym protokolanta (imiona i nazwiska),”

6. § 45 ust. 1 pkt 5 otrzymuje brzmienie:
„5). umarza postępowanie odwoławcze, jeżeli stwierdzi, że strona cofnęła odwołanie bądź złożyła rezygnację z członkostwa Związku.”

7. § 45 ust. 3 otrzymuje brzmienie:
„3. Okręgowa Komisja Rozjemcza rozpoznaje i orzeka w sprawach odwołań od uchwał okręgowego zarządu (jego prezydium) wydanych na podstawie § 37 ust. 2 statutu PZD, które to uchwały ma prawo uchylać. Orzeczenia są ostateczne. Przysługuje stronom prawo wniesienia podania o złożenie skargi w trybie nadzwyczajnym na zasadzie § 162 statutu PZD.”.

8. § 52 otrzymuje brzmienie:
„1. Do zadań Krajowej Komisji Rozjemczej należy rozpoznawanie i rozstrzyganie odwołań od uchwał Krajowej Rady (jej prezydium) wydanych na podstawie § 37 ust.2.

2. Odwołanie, o którym mowa w ust. 1, rozpoznaje zespół orzekający Krajowej Komisji Rozjemczej w składzie trzech członków, z wyłączeniem Przewodniczącego Krajowej Komisji Rozjemczej.

3. Krajowa Komisja Rozjemcza ma prawo uchylać uchwały Krajowej Rady (jej prezydium), o których mowa w ust. 1.

4. Orzeczenia Krajowej Komisji Rozjemczej, w sprawach określonych w ust. 1, są ostateczne.”
.

9. § 53 otrzymuje brzmienie:
„1. Na prawomocne orzeczenie komisji rozjemczych pierwszej lub drugiej instancji Prezes Związku lub Przewodniczący Krajowej Komisji Rozjemczej może złożyć skargę w trybie nadzwyczajnym do Krajowej Komisji Rozjemczej, jeżeli narusza ono:

1) rażąco prawo strony lub interes Polskiego Związku Działkowców ustalone w ustawie o rodzinnych ogrodach działkowych, statucie bądź regulaminie rodzinnego ogrodu działkowego,

2) postanowienia regulaminu postępowania komisji rozjemczych w taki sposób, że uchybienie to mogło mieć istotny wpływ na wynik postępowania.

2. Od tego samego orzeczenia w interesie tej samej strony może być złożona tylko jedna skarga.

3. Wniesienie skargi powoduje wstrzymanie wykonania zaskarżonego orzeczenia.”
.

10. § 54 otrzymuje brzmienie:
„1. Strona może wnieść podanie o złożenie skargi do Prezesa Związku lub do Przewodniczącego Krajowej Komisji Rozjemczej w terminie 30 dni od dnia doręczenia jej orzeczenia, zawiadamiając jednocześnie drugą stronę o jej wniesieniu.

2. Podanie o złożenie skargi można wnieść tylko jeden raz i tylko do jednej z osób wymienionych w ust. 1. Jeżeli w tej samej sprawie wniesiono kilka podań, należy je przekazać tej ze wskazanych w ust. 1 osób, do której jako pierwszej wpłynęło podanie. Jeżeli podania wpłynęły do obu z wymienionych osób jednocześnie, skargę wnosi ta osoba, która pierwsza podjęła czynności.

3. Podanie wniesione po terminie określonym w ust. 1, albo przez osobę nieuprawnioną pozostaje bez rozpoznania, o czym zawiadamia się stronę wnoszącą podanie.”


11. § 55 otrzymuje brzmienie:
„1. Prezes Związku lub Przewodniczący Krajowej Komisji Rozjemczej, do którego jako pierwszego wpłynęło podanie o złożenie skargi w trybie nadzwyczajnym (§ 53 ust. 2), zarządza doręczenie mu przez przewodniczącego komisji rozjemczej akt sprawy zebranych w całym postępowaniu rozjemczym w danej sprawie.

2. O złożeniu lub odmowie złożenia skargi w trybie nadzwyczajnym zawiadamia się pisemnie strony.

3. Skargę w trybie nadzwyczajnym wraz z aktami sprawy przekazuje się Krajowej Komisji Rozjemczej.”


12. § 56 otrzymuje brzmienie:
„1. Do rozpatrywania skarg złożonych w trybie nadzwyczajnym Krajowa Komisja Rozjemcza powołuje ze swego grona zespoły orzekające.

2. Zespoły orzekające wydają postanowienia i orzeczenia w imieniu Krajowej Komisji Rozjemczej na posiedzeniach niejawnych.

3. Postanowienia i orzeczenia Krajowej Komisji Rozjemczej są ważne, jeżeli zostały podjęte zwykłą większością głosów jej składu lub zespołu orzekającego. W przypadku równej liczby głosów decyduje głos przewodniczącego.”


13. § 57 otrzymuje brzmienie:
„1. Przewodniczący Krajowej Komisji Rozjemczej, a w przypadku jego nieobecności zastępca, skargę wraz z aktami sprawy przekazuje do rozpoznania wyznaczonemu przewodniczącemu zespołu orzekającego, który:

1). wyznacza członków zespołu orzekającego do rozpatrzenia skargi i członka sprawozdawcę, którego zadaniem jest zapoznanie wszystkich członków zespołu orzekającego z dowodami znajdującymi się w aktach sprawy przesłanymi przez komisję okręgową oraz przedstawienie stanu sprawy ze szczególnym uwzględnieniem zarzutów i wniosków skargi,

2). ustala termin posiedzenia

2. Rozpoznanie skargi i rozstrzygnięcie sprawy następuje w zespole pięcioosobowym. Przewodniczący zespołu orzekającego może zarządzić rozpoznanie skargi w zespole zwiększonym, jeżeli uzna to za wskazane ze względu na zawiłość sprawy.

3. Skargi dotyczące spraw o szczególnym stopniu skomplikowania lub mające precedensowy charakter kierowane są przez Przewodniczącego do rozpoznania przez Krajową Komisję Rozjemczą w pełnym składzie.

4. Odwołanie od uchwał Krajowej Rady PZD (jej prezydium) wydanych na podstawie § 37 ust. 2 statutu PZD rozpoznaje zespół orzekający Krajowej Komisji Rozjemczej w składzie 3 członków z wyłączeniem Przewodniczącego Krajowej Komisji Rozjemczej, zaś skargę na powyższe orzeczenie rozpoznaje zespół orzekający Krajowej Komisji Rozjemczej w składzie co najmniej 7 członków, z wyłączeniem członków Krajowej Komisji Rozjemczej, którzy wydali orzeczenie będące przedmiotem skargi.

5. Zespół orzekający Krajowej Komisji Rozjemczej nie jest związany podstawami skargi.”


14. § 58 otrzymuje brzmienie:
„Zespół orzekający Krajowej Komisji Rozjemczej orzeczeniem:

1. oddala skargę (odwołanie), jeżeli stwierdzi brak podstaw do uchylenia lub zmiany zaskarżonego orzeczenia (uchwały),

2. umarza postępowanie, jeżeli sprawa ze względu na osobę lub przedmiot sprawy nie podlega rozpoznaniu w trybie rozjemczym,

3. uwzględnia skargę (odwołanie) i uchyla zaskarżone orzeczenie (uchwałę) oraz stosownie do wyników postępowania:

1) orzeka co do istoty sprawy, jeżeli stwierdzi, że zostały naruszone przepisy, a zebrany materiał dowodowy pozwala na rozstrzygnięcie sprawy,

2) przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania właściwemu organowi PZD, jeżeli stwierdzi brak warunków do ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy, albo zostały naruszone obowiązujące przepisy, a materiał dowodowy posiada istotne braki.”


15. § 68 otrzymuje brzmienie:
„Regulamin niniejszy wchodzi w życie z dniem 14 marca 2014 roku.”

§ 2

Do spraw wszczętych i niezakończonych do dnia wejścia w życie niniejszej uchwały stosuje się postanowienia Regulaminu Postępowania Komisji Rozjemczych PZD sprzed wejścia w życie niniejszej uchwały.

§ 3

Tekst Regulaminu Postępowania Komisji Rozjemczych Polskiego Związku Działkowców, uwzględniający zastrzeżenia wskazane w § 1 niniejszej uchwały, stanowi załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.

§ 4

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Z-ca Przewodniczącej: Robert Klimaszewski
Z-ca Przewodniczącej: Zbigniew Maliszewski
Sekretarz: Zofia Paderewska
Przewodnicząca: Olga Ochrymiuk

Warszawa, dnia 14 marca 2014 r.

[załącznik nr 1]

[wstecz]
Jest wiosna,
do lata jeszcze:
1 m-c i 25 dni.
dzień 117/249
Byk
piątek
26
kwiecień
2024
Marzena, Klaudiusz, Maria, Marcelina, Ryszard
Dzień Drogowca i Transportowca
•••
wsch. Słońca: 05:11
zach. Słońca: 19:52
dług. dnia: 14:41
do najdłuższego dnia:
2:08
dzień jest dłuższy od najkrótszego dnia w roku
o: 6:56
•••
Urodziny obchodzi:
brak danych
•••
Kalendarium:

83 lata temu w roku 1941
urodził się
Jerzy ROWICKI
Poza uprawą działki był również zapalonym i aktywnym taternikiem. Wyprawa w 1993 roku w tatry słowackie, /.../
zm. 18-03-1993 r.
Księga Pamięci
¤¤¤
23 lata temu w roku 2001
zmarł
Marek KAZIMIERCZAK
(1954-2001)
Jeden z pierwszych budowniczych Ogrodu.
Księga Pamięci
¤¤¤
•••
W Internecie jest już 90 Rodzinnych Ogrodów Działkowych PZD
•••
22 - Okręgowych Zarządów PZD w necie•••
2 - Kolegia Prezesów ROD
•••
4 - linków
do Innych stron

•••
| Strona główna| Prawo w PZD| Archiwum| Zarząd ROD| Walne zebranie| Galeria| Kronika| Ciekawostki| Księga Gości| Kontakt|
webmaster  • Copyright © 2005 - 2024 by Zarząd ROD CZARNY STAW Wólka Wiciejowska